понедељак, 30. јун 2025.

Пројекција анимираног филма ГОМОЛАВА

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
четвртак 3. јул 2025. у 20 часова

Пројекција анимираног филма 

ГОМОЛАВА

У четвртак, 3. јула, у 20 часова у Завичајном музеју Рума на пројекцији анимираног филма „Гомолава“.
Овај несвакидашњи филм отвара овогодишњи програм нашег музеја у оквиру манифестације Румско културно лето 2025. и води нас право у далеку праисторију, на тло једног од најзначајнијих археолошких налазишта у Србији, Гомолаву у Хртковцима.
Филм је снимљен уз подршку Министарства културе Републике Србије, режију и сценарио потписује Никола Лукић, коаутор сценарија је Ивана Пантовић, док је продуцент Ненад Јончић.
Уз занимљиву анимацију и узбудљиву причу о животу људи у праисторији, „Гомолава“ је идеална прилика за све генерације да се приближе далекој прошлости наше равнице.
Нека ово лето буде у знаку културе, за почетак дођите да заједно завиримо у свет неолитских заједница!

среда, 18. јун 2025.

Отворена изложба С КРАЈА НА КРАЈ ИМПЕРИЈЕ, ПУТ РИМСКОГ ВИТЕЗА

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
уторак 17. јун 2025.

Отворена изложба 
С КРАЈА НА КРАЈ ИМПЕРИЈЕ, 
ПУТ РИМСКОГ ВИТЕЗА

У оквиру манифестације Година археологије 2025, синоћ је у Завичајном музеју Рума отворена изложба „С краја на крај Империје – Пут римског витеза“. Како је приликом свечаног отварања истакао директор Завичајног музеја, Урош Николић, ова изложба представља наставак успешне сарадње са Народним музејем Србије, на задовољство обе установе и у корист публике која жели да боље упозна своје културно наслеђе. Аутори изложбе су др Адам Црнобрња и мр Веселинка Нинковић.
Др Адам Црнобрња, један од аутора изложбе, истакао је како изложба прати узбудљиву животну причу римског официра Марка Улпије из II века, који је своју каријеру започео као свештеник, а завршио као високи војни и административни званичник у провинцији Дакија (данашња Румунија). Његов пут представљен је кроз 10 информативних панела, мапу пута и вредног експоната – спомен-плоче која је, током векова, имала три различите намене.








петак, 13. јун 2025.

Изложба С КРАЈА НА КРАЈ ИМПЕРИЈЕ, ПУТ РИМСКОГ ВИТЕЗА

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
уторак 17. јун 2025. у 19 часова

Изложба 
С КРАЈА НА КРАЈ ИМПЕРИЈЕ, 
ПУТ РИМСКОГ ВИТЕЗА


У оквиру манифестације Година археологије 2025, Завичајни музеј Рума у сарадњи са Народним музејем Србије има част да Вас позове на отварање изложбе "С краја на крај Империје, Пут римског витеза" у уторак, 17. јуна у 19 часова у Сали легата Миливоја Николајевића.
Ова изложба је резултат успешне и дугогодишње сарадње са Народним музејем Србије и представља још један важан корак у промоцији и представљању нашег археолошког наслеђа широј публици.
Изложба је посвећена изузетном археолошком налазу — почасном натпису који сведочи о животу и каријери римског витеза Марка Улпија, војника, официра и царског службеника из II века. Споменик, откривен 2020. године у Винчи, осветљава сложену причу једног човека, његово кретање од Италије до источних граница Римског царства и његов повратак у јавни живот као прокуратор у провинцијама Дакија Апуленсис и могуће Горња Мезија.
Аутори изложбе су др Адам Црнобрња и мр Веселинка Нинковић, музејски саветници Народног музеја Србије.
Посетиоци ће имати прилику да виде верну копију оригиналног споменика, дело конзерватора Марка Стаменковића.

петак, 30. мај 2025.

Одржано предавање АРХЕОЛОГИЈА У ДОМАЋОЈ КИНЕМАТОГРАФИЈИ (ДЕО ЧЕТВРТИ)

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
уторак 27. мај 2025. 

Одржано предавање 
АРХЕОЛОГИЈА У ДОМАЋОЈ КИНЕМАТОГРАФИЈИ 
(ДЕО ЧЕТВРТИ)

У Завичајном музеју Рума у уторак 27. маја одржано је последње предавање из циклуса „Археологија у кинематографији“, реализовано у оквиру обележавања Године археологије 2025.
Овог пута, тема разговора били су филмови и телевизијске серије од 2000-их до данас. Александар Репеџић, етнолог/антрополог и коаутор документарног серијала Почудиште, Драган Цакић из Ворки тима и Лазар Марковић, археолог нашег музеја, отворили су низ занимљивих питања.
Говорило се о томе како савремени аутори приступају археологији на филму, колико места за њу има у данашњој популарној култури, као и где се сусрећу и разилазе археологија и етнологија. Посебна пажња посвећена је начину на који археологија „преживљава“ у времену хиперпродукције серија али и томе шта све једна археолошка тема може да покрене у јавности.
Хвала свима који су нас пратили током овог циклуса! Ускоро Вас очекују нова, подједнако занимљива предавања из области археологије, али са нешто другачијом тематиком.








петак, 23. мај 2025.

Предавање АРХЕОЛОГИЈА У ДОМАЋОЈ КИНЕМАТОГРАФИЈИ IV

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
уторак 27. мај 2025 у 19 часова
улаз слободан

Предавање
АРХЕОЛОГИЈА У ДОМАЋОЈ КИНЕМАТОГРАФИЈИ
(ДЕО ЧЕТВРТИ)

Последње предавање из циклуса "Археологија у кинематографији", ће се одржати у уторак, 27. маја у 19 часова, у просторијама Завичајног музеја Рума. Програм је организован у склопу Године археологије 2025.
Тема овог предавања биће филмска и серијска остварења од 2000-их до данас, а наши говорници — Александар Репеџић, етнолог/антрополог и коаутор документарног серијала Почудиште, Драган Цакић из Ворки тима и Лазар Марковић, археолог Завичајног музеја Рума — осврнуће се на следећа питања:
Kоје теме су филмски ствараоци користили када је реч о археологији?
Kако се археологија сналази у ери хиперпродукције ТВ серија?
Где се преплићу археологија и етнологија — и где се граница повлачи?
Има ли места за археологију у 21. веку?

петак, 16. мај 2025.

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „КУЛТУРА ВЕЧНОГ УЧИТЕЉА КОНФУЧИЈА“

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
среда 14. мај 2025

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА 
„КУЛТУРА ВЕЧНОГ УЧИТЕЉА КОНФУЧИЈА“

У Завичајном музеју Рума четрнаестог маја 2025. свечано је отворена изложба "Култура вечног учитеља Конфучија", посвећена једном од највећих мислилаца и просветитеља древне Кине.
Изложба је реализована у сарадњи са Кинеским културним центром у Београду и Покрајинским секретаријатом за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.
Свечаном отварању, поред бројне публике, присуствовали су и представници Амбасаде НР Кине, Кинеског културног центра у Београду, Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и Општине Рума.
Присутне је најпре поздравио Урош Николић, в. д. директора Завичајног музеја Рума, након чега се обратио господин Џанг Ајмин, директор Културног центра НР Кине у Београду. Посебну чар вечери донели су звуци древног кинеског инструмента – гуженга, који је извела ученица Музичке школе „Теодор Тоша Андрејевић“ из Руме, Хуанг Јинг Ру – Миа.
Говоре су затим упутили и господин Танг Дашенг, саветник за културу Амбасаде НР Кине, господин Стеван Ковачевић, помоћник председника Општине Рума за културу и образовање, као и Снежана Јанковић, помоћница покрајинске секретарке за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама у сектору за културно наслеђе, која је и званично прогласила изложбу отвореном.










понедељак, 12. мај 2025.

ИЗЛОЖБА „КУЛТУРА ВЕЧНОГ УЧИТЕЉА КОНФУЧИЈА“

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
среда 14. мај 2025. у 19 часова
улаз слободан

ИЗЛОЖБА 
„КУЛТУРА ВЕЧНОГ УЧИТЕЉА КОНФУЧИЈА“

Завичајни музеј Рума, у сарадњи са Кинеским културним центром у Београду и Покрајинским секретаријатом за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, има част да Вас позове на свечано отварање изложбе „Култура вечног учитеља Конфучија“, које ће се одржати у среду, 14. маја 2025. године у 19 часова у сали легата Миливоја Николајевића.
Изложба представља дубинско истраживање мисли Конфучија и богатог културног наслеђа које је проистекло из његовог учења. Као један од највећих мислилаца и просветитеља древне Кине, Конфучије је оставио дубок траг не само у кинеској, већ и у светској историји.
Кроз интерактиван приказ културних реликвија, класичних текстова и мултимедијалног садржаја, изложба на живописан начин осветљава живот Конфучија, његову образовну филозофију и допринос кинеској култури. Поставка обухвата драгоцене старе књиге и рукописе, ритуалне предмете, статуу, као и савремена тумачења његових идеја, водећи посетиоце на путовање кроз време и простор, откривајући ширину и дубину његове мисли.
Изложба не само да промовише дух Конфучија, већ пружа снажну инспирацију за савремено друштво. Ово је изузетна прилика за дијалог са древном мудрошћу и дубље разумевање лепоте традиционалне културе, намењена свима који се интересују за историју, филозофију и културу.

петак, 25. април 2025.

Одржано предавање АРХЕОЛОГИЈА У ДОМАЋОЈ КИНЕМАТОГРАФИЈИ (ДЕО ТРЕЋИ)

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
четвртак 24. април 2025

Одржано предавање
АРХЕОЛОГИЈА У ДОМАЋОЈ КИНЕМАТОГРАФИЈИ
(ДЕО ТРЕЋИ)


У оквиру манифестације „Година археологије 2025“ у Завичајном музеју Рума одржано још једно предавање из циклуса „Археологија и популарна култура“, а овај пут тема је била заштита археолошких локалитета.
Поново смо заронили у свет кинематографије, трагајући за филмским остварењима која приказују однос друштва према археолошком наслеђу – прецизније археолошким локалитетима.
О изазовима заштите културног наслеђа, као и о начину на који је та проблематика представљена у филму, говорили су археолог-конзерватор Биљана Лучић (Завод за заштиту споменика културе Сремска Митровица), Драган Цакић (Ворки тим) и археолог Лазар Марковић (Завичајни музеј Рума). Уз пратеће инсерте из филмова, публика је имала прилику да сагледа како је однос према археолошким локалитетима приказан у одабраним филмским остварењима, а потом смо и разменили мишљења о овој теми.
Пратите нас и даље јер наставак овог циклуса следи већ следећег месеца. Очекујте још инспиративних предавања која откривају нове везе између археологије и популарне културе.









понедељак, 21. април 2025.

Предавање АРХЕОЛОГИЈА У ДОМАЋОЈ КИНЕМАТОГРАФИЈИ (ДЕО ТРЕЋИ)

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
четвртак 24. април 2025. у 18 часова
улаз слободан

Предавање

АРХЕОЛОГИЈА У ДОМАЋОЈ КИНЕМАТОГРАФИЈИ
(ДЕО ТРЕЋИ)

Ново, треће, предавање из циклуса "Археологија и популарна култура", биће одржано у четвртак, 24. априла у 18 часова у оквиру манифестације "Година археологије 2025".

Још једном ћемо упловити у свет домаће кинематографије али овог пута у потрази за остварењима, у којима је приказан однос према археолошким локалитетима.

Свесни свакодневних изазова пред којима се налази заштита културног наслеђа наши говорници: археолог-конзерватор Биљана Лучић (Завод за заштиту споменика културе Сремска Митровица), Драган Цакић (Ворки тим) и археолог Лазар Марковић (Завичајни музеј Рума) уз пројекцију филмских инсерата дискутоваће о томе колико је ова тема била интересантна филмским радницима, који су догађаји послужили као инспирација али и каква је ситуација с ове стране платна.

петак, 18. април 2025.

Отворена изложба ПРЕТКЕ НАМ УЗВИСИ

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
среда 16. април 2025.

Отворена изложба  
ПРЕТКЕ НАМ УЗВИСИ

У оквиру манифестације "Година археологије 2025" отворена је гостујућа изложба Градског музеја Бечеј под називом "Претке нам узвиси".
Овом приликом, аутор изложбе, кустос-археолог Рашко Рамадански, нагласио је да је ово четврто гостовање изложбе, и прво ван територије Бачке.
Изложбу су у сали Легата Миливоја Николајевића отворили аутор изложбе и в.д. директора Урош Николић, а ви је, уз све наше препоруке, можете погледати до 10. маја. 2025. године.








субота, 12. април 2025.

Изложба ПРЕТКЕ НАМ УЗВИСИ

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
среда 16. април 2025. у 19 часова
улаз слободан

Изложба 
ПРЕТКЕ НАМ УЗВИСИ

Завичајни музеј Рума и Градски музеј Бечеј позивају вас у среду 16. априла у 19 часова у сали легата Миливоја Николајевића на отварање археолошке изложбе под називом „Претке нам узвиси”.
Изложба обухвата вредне археолошке предмете са територије општине Бечеј из периода раног средњег века, са фокусом на време доласка Мађара на ове просторе. Аутор изложбе је Рашко Рамадански, кустос археолог Градског музеја Бечеј.
Посетиоци ће имати прилику да виде: оружје и коњску опрему, накит и делове народне ношње, женски скелет из доба досељавања Мађара и стручну реконструкцију њеног лица, као и бројне друге изузетне налазе из археолошких збирки Градског музеја Бечеј.
Дођите да кроз археолошке предмете завирите у свет раног средњег века и упознате се са наслеђем предака који су обликовали историју ових простора.
Изложба ће бити отворена до 10. маја 2025. године.

петак, 28. март 2025.

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА КИНЕСКЕ КАЛИГРАФИЈЕ

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
четвртак 27. март 2025.

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА

КИНЕСКЕ КАЛИГРАФИЈЕ

У Завичајном музеју Рума свечано отворена изложба Kинеске калиграфије, коју је приредио један од најистакнутијих монаха даоизма и таи ђи ћуана са планине Вуданг у кинеској провинцији Хубеј, Танг Ли Лонг. Организатор изложбе je Зоран Жак Живановић, пореклом из Руме, који тренутно живи и ради у Лондону. Господин Живановић већ годинама проучава кинеску културу и традицију и већ је организовао изложбе везане за кинеску културу и традицију у нашем музеју.

Посетиоци имају прилику да виде радове који приказују најпознатије калиграфске и литерарне изреке, као и да се упознају са древном уметношћу писања која у Кини представља спој духовности, традиције и филозофије.

Мастер Танг је на отварању истакао да је други пут у Европи, а први пут у Србији. Изразио је задовољство оним што је до сада видео и начином на који је изложба организована и захвалио се на гостопримству.

Мастер Танг је објаснио да калиграфија у Кини није само начин писања – она одражава прошлост, садашњост и будућност кинеске цивилизације. Не можемо је посматрати одвојено од таи ђи ћуана, јер обоје долазе из срца. Као што у таи ђи ћуану постоје покрети телом, тако у калиграфији постоје покрети руком. Ове две вештине представљају баланс између принципа јина и јанга, који је темељ кинеске културе и живота у хармонији.

Отварање изложбе употпунила је демонстрација таи ђи ћуана у извођењу вежбача из Србије и Енглеске, док су посетиоци могли да уживају у укусу чувеног зеленог чаја Лонг Ђинг из провинције Џеђијанг, припремљеног у духу кинеске традиције.

На изложби су представљени различити стилови писања, од древних до савремених. Изложба ће бити отворена до 11. априла, а сви љубитељи источњачке уметности и филозофије имају прилику да се упознају са јединственом естетиком и дубоком симболиком кинеске калиграфије.