недеља, 22. децембар 2024.

Одржано предавање ЖИВО НАСЛЕЂЕ ДРЕВНОГ ЈЕЗИКА: НАВАТЛ ЈЕЗИК И КУЛТУРА ОД АСТЕКА ДО САВРЕМЕНОГ МЕКСИКА- ИГОР СЕКЕ, етнолог

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
Главна 182, Рума
субота 21. децембар 2024

Одржано предавање
ЖИВО НАСЛЕЂЕ ДРЕВНОГ ЈЕЗИКА: НАВАТЛ ЈЕЗИК И КУЛТУРА ОД АСТЕКА ДО САВРЕМЕНОГ МЕКСИКА
предавач ИГОР СЕКЕ, етнолог

У Завичајном музеју Рума одржано предавање Игора Секе, етнолога, под називом „Живо наслеђе древног језика: Наватл језик и култура од Астека до савременог Мексика“.
Игор Секе рођен је 1975. године у Новом Саду. Дипломирао је на Одељењу за етнологију и анропологију Филозофског факултета у Београду. Завршио је мастер студије из Антрополошких теорија, етнографских истраживања и интеркултуралних односа на Аутономном универзитету у Барселони, док је истраживање за завршни рад спровео у Колумбији. У Барселони је такође завршио Мировне студије при катедри УНЕСКО. Живи и ради у Мексику, где се бави проучавањем, промоцијом и заштитом староседелачких култура.
Секе је аутор првог „Српско-наватл речника,“ који представља драгоцен мост између српског и једног од најзначајнијих староседелачких језика Мексика. Речник је резултат дугогодишњег рада на проучавању наватл језика и културе, као и његове посвећености очувању и промоцији овог богатог наслеђа.
Наватл је један од 64 жива староседелачка језика Мексика. Био је званични језик астечке државе и захваљујући томе раширен је по целој Средњој Америци. Данас њиме говори око милион и по људи, припадника народа Нава, директних потомака Астека. Наватл култура је оставила неизбрисив траг како у материјалној тако и у нематеријалној култури Мексика, али и шире, и њено присуство је и сада у XXI веку снажније него што често и сами Мексиканци мисле.
Публика је имала прилику да открије фасцинантан свет наватл језика и културе, од њихових древних корена у астечком царству до савременог доба. Предавање је истакло значај овог живог наслеђа и његов допринос светској култури, као и напоре за очување и ревитализацију језика који и данас живи кроз свој народ.








Нема коментара:

Постави коментар