44. Ликовна колонија „Борковац“ је почела 22. августа и трајаће до недеље, 28. августа.
У фокусу овогодишње колоније је геометрија у сликарству, начин рада који подразумева дефинисану, геометријску форму, рекао је Драгомир Јанковић, историчар уметности и музејски саветник Завичајног музеја Рума. „Учествује укупно девет уметника: два домаћа аутора, два млада сликара из Осијека, три аутора из Новог Сада, један из Врбаса и један из Београда. Аутори из Осијека су на неки начин наставак сарадње Музеја са колегама из Хрватске. Прошле и претпрошле године смо радили историјске пројекте везане за властелинску породицу Пејачевић. Верујем да ћемо наставити сарадњу јер колеге су задовољне пријемом и условима рада. Завршна фаза оне велике заједничке државе је била у ликовном смислу обележена једном геометријском фазом у уметности. Тада је и у Руми било неколико људи и група који су се бавили геометријом. Паралелно са завршном изложбом Ликовне колоније, која ће бити крајем године, у другој просторији ћемо имати сећање на тај период и људе који су оставили неки траг у југословенском сликарству“, рекао је Јанковић.
Најуспешнији аутор ће добити Плакету са ликом Миливоја Николајевића што ће му омогућити да следеће године или у блиској будућности наступи са самосталном изложбом пред румском публиком.
Најуспешнији аутор ће добити Плакету са ликом Миливоја Николајевића што ће му омогућити да следеће године или у блиској будућности наступи са самосталном изложбом пред румском публиком.
Један од учесника, Владо Њаради, сликар из Врбаса, похвалио је организацију колоније.
„Ова колонија је једна од ретких која има заокружени круг: од самих контаката од стране Музеја, где је све професионално одрађено, до одабира материјала, смештаја, радних услова, радног атељеа, свега тога што једном уметнику треба. Оно што смо у току боравка ових дана доживели кроз обиласке окружења је похвално за организатора. Изузетан је одабир самих аутора и имам утисак да ће на крају остати добра уметничка дела која ће остати у колекцији Музеја за неке будуће генерације које ће имати преглед савремене ликовне уметности, не само са ових простора неког и шире. Кроз неколико деценија румски Музеј ће имати чиме да се похвали јер је ово јединствено, не отуђују се радови и то је највеће богатство ове колоније“, изјавио је Њаради.
Нема коментара:
Постави коментар