субота, 27. јул 2024.

ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ "ЗМАЈЕВАЦ - хронологија мача"

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
ГЛАВНА 182, Рума
четвртак 25. јули 2024.

ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ
"ЗМАЈЕВАЦ - хронологија мача"

У лапидаријуму Завичајног музеја Рума, одржано предавање под насловом "Змајевац - хронологија мача".
О идеји и настанку мача, његовим историјским и легендарним коренима, о Купинику и значају српског средњовековног наслеђа, као и о уметничкој инспирацији коју Купиник буди, говорили су: Перица Одобашић, археолог из „КЦП – Музеј Купиник“, Слободан Маринић, мајстор-ковач мачева из Удружења за очување старих вештина и заната „Бели орлови“ Београд и Дамир Савић, академски сликар из Сремске Митровице и члан Удружења „Бели орлови“. Одобашић је истакао: "Окупила нас је идеја да разним активностима, настојањима и истраживачким подухватима, вратимо живот на бедеме Купиника, и то не савремени живот, већ живот средњовековног града, периода владавине деспота Вука Бранковића. Окупљени око идеје да у част Купиника и легендарног деспота Змаја Огњеног Вука, створили смо нешто величанствено, нешто традиционално, симбол достојан змајевитог јунака. Држећи се хронолошки, типолошки и територијално потврђених форми мачева, креирали смо, исковали и удахнули живот мачу „Змајевцу“."
Циљ овог пројекта је да се кроз разне активности и истраживања оживи Купиник и прикаже у пуном сјају овај средњовековни град, враћајући га у период владавине деспота Вука. У том духу, створен је мач „Змајевац“, који симболизује традицију и величанственост легендарног деспота Змаја Огњеног Вука.
Публика је уживала у представљању мача, причи о његовој изради и симболици, али и са радошћу прихватила предлог предавача да се опет видимо у Руми са још широм причом о Купинику и деспоту Вуку Бранковићу.









уторак, 23. јул 2024.

ПРЕДАВАЊЕ "ЗМАЈЕВАЦ - хронологија мача"

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
ГЛАВНА 182, Рума
четвртак 25. јули 2024. 20 часова
улаз слободан

ПРЕДАВАЊЕ
"ЗМАЈЕВАЦ - хронологија мача"

На предавању ће говорити:
- Перица Одобашић, археолог у Културном центру Пећинци - Музеј Купиник
- Слободан Маринић, ковач мачева, удружење за очување старих вештина и заната "Бели орлови" Београд
- Дамир Савић, академски сликар
Космичка повезаност једног простора и једне личности створила је у Купинику једну од највећих епских и најсјајнијих војничких прича наше националне историје. Купиник и Змај Огњени деспот Вук неисцрпно су надахнуће.
Управо у част последње престонице средњовековне деспотовине и легендарног деспота Змаја Огњеног, у част „змајевитих јунака“ наше традиције и свих витезова српске прошлости, креиран је и искован „Змајевац“, заветни мач савремених чувара Купиника.
Удахнувши живот „Змајевцу“, у њему је остао заробљен дух витештва и ехо историјске епохе коју у себи носи, али и симболика простора и места, снага личности и мита.
Снага мача, симболична и реална, и његово импозантно присуство је једноставно ванвременско.

субота, 20. јул 2024.

Отворена изложба "Омоти"

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
ГЛАВНА 182, Рума
петак 19. јули 2024

Отворена изложба "Омоти"


У Завичајном музеју Рума отворена изложба "Омоти", ауторке др Драгане Купрешанин из Београда, једне од водећих савремених уметница у Србији. Присутну публику поздравио је Урош Николић, в. д. директор Завичајног музеја Рума, а потом је ауторка говорила о изложби.
Циклус "Омоти", започет 2016. године, истражује преплитање ликовног и примењеног уметничког израза. Радови у овом циклусу оживљавају графички дизајн паковања из југословенског периода, док истовремено истражују релацију између форме и садржаја.
Слике у овом циклусу карактерише векторска графика која симулира серијску производњу амбалаже, уз референце на Маљевичево дело "Плави троугао и црни квадрат". Троугао симболизује садржај, док квадрат представља унутрашњост паковања, стварајући јединствену целину која истражује односе између дизајна и слике.
Изложба "Омоти" наглашава интеракцију између ликовног и примењеног уметничког израза, кроз дуготрајност садржаја амбалаже у графичком дизајну и ликовну вредност у слици. Посетиоци ће имати прилику да виде како паковање производа може да пренесе иконичке поруке и истовремено служи као уметничко дело.








петак, 19. јул 2024.

ДИГИТАЛНЕ ГРАФИКЕ "ОМOTИ" ДРАГАНЕ КУПРЕШАНИН

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМАГЛАВНА 182, Рума
петак 19. јули 2024. 19 часова
улаз слободан

ДИГИТАЛНЕ ГРАФИКЕ 
"ОМOTИ" 
ДРАГАНЕ КУПРЕШАНИН

Драгана Купрешанин из Београда, једна је од истакнутих савремених уметница у Србији. Дипломирала је на Вишој школи ликовних и примењених уметности у Београду, специјализирала на Факултету ликовних уметности у Београду, докторске академске студије завршила је на Факултету примењених уметности у Београду 2021. године. Излагала је на више десетина самосталних изложби и учествовала на више стотина групних националних и међународних изложби, фестивала и ликовних колонија у земљи и иностранству. Бави се стрипом, графичким дизајном, цртежом и сликарством.
Циклус "Омоти" започет је 2016. године и истражује односе између ликовног и примењеног уметничког израза. Основна поставка овог опуса је релација форма-садржај, која реактуелизује графички дизајн паковања југословенског периода, а затим се враћа ка слици као чистом саставу ликовних елемената. Радови у овом циклусу комбинују форму (дизајн паковања) као истовремено ликовни и контекстуални садржај дела, показујући како паковање производа садржи иконичке поруке за потрошача.
Сваку слику карактерише векторска графика која симулира серијску производњу паковања амбалаже, уз референце на Маљевичево дело "Плави троугао и црни квадрат". Троугао представља садржај, а квадрат унутрашњост паковања, стварајући целину која истражује односе дизајна и слике. Изложба "Омоти" показује повратну спрегу ликовног и примењеног, кроз трајање садржаја амбалаже у графичком дизајну и ликовност као трајање у слици.
Изложба ће трајати до 2. августа 2024. године.

среда, 17. јул 2024.

ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ "ИСТОРИЈАТ АРХЕОЛОШКИХ ИСТРАЖИВАЊА У ОПШТИНИ РУМА"

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
ГЛАВНА 182, Рума
уторак 16. јули 2024. 

ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ 
"ИСТОРИЈАТ АРХЕОЛОШКИХ ИСТРАЖИВАЊА У ОПШТИНИ РУМА"

У препуном лапидаријуму Завичајног музеја Рума, Лазар Марковић, археолог, одржао предавање којим је публици на иновативан начин пренео сазнања о историјату археолошких истраживања на територији општине Рума.
Кроз причу праћену презентацијом имали смо прилику да завиримо у далеку прошлост и сазнамо интересантне информације о првим локалитетима и истраживачима са територије општине Рума.
Један од првих локалитета који је био у фокусу предавања је Басијана у Доњим Петровцима. Ово предавање је веома заинтересовало публику, те је Марковић обећао да ће одржати и наставак, како бисмо сазнали више о осталим локалитетима и истраживачима који су радили на подручју наше општине.
Урош Николић, в.д. директор Завичајног музеја Рума и кустос археолог, истакао је на крају овог предавања значај археолошких истраживања за науку и археологију. Он је нагласио да је, осим самих проналазака, важно и шта нам они доносе и каква сазнања добијамо њиховим открићима. Археолошка истраживања нам пуно говоре о различитим временским периодима и начину живота људи у то време.
Ово предавање наглашава значај археолошке баштине и потребу за њеним истраживањем и очувањем. Такође, указује на важност ових активности за нас, али и све будуће генерације, које ће добити основу за даља истраживања у овој области.








уторак, 16. јул 2024.

КОНЦЕРТ ГРУПЕ ВРЕЛО

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
ГЛАВНА 182, Рума
уторак 17. јули 2024. 21 часова
улаз слободан

КОНЦЕРТ ГРУПЕ ВРЕЛО



Група "Врело" је позната по свом јединственом стилу који спаја традиционалну народну музику са модерним музичким правцима. Основана је пре више од две деценије у Руми, а чланови групе су познати по својој виртуозности и страсти према музици. Њихови наступи су увек енергични и емотивни, преносећи публици дух и традицију наше културе на један свеж и иновативан начин.
Група је наступала на бројним фестивалима и концертима широм региона и света, освојивши многе награде и признања за свој рад. Њихова музика инспирише и повезује генерације, чинећи их једним од најзначајнијих музичких састава на нашој сцени.

субота, 13. јул 2024.

ПРЕДАВАЊЕ "ИСТОРИЈАТ АРХЕОЛОШКИХ ИСТРАЖИВАЊА У ОПШТИНИ РУМА"

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
ГЛАВНА 182, Рума
уторак 16. јули 2024. 20 часова
улаз слободан

ПРЕДАВАЊЕ 

"ИСТОРИЈАТ АРХЕОЛОШКИХ ИСТРАЖИВАЊА У ОПШТИНИ РУМА"

предавач Лазар Марковић, археолог

Историјат археолошких истраживања на територији општине Рума обухвата пуно преданог рада на откривању и проучавању богатог културно-историјског наслеђа овог подручја. Када су започета прва систематска истраживања, када су локални истраживачи почели да откривају древне артефакте и документују их, и који археолошки локалитети су најзначајнији на територији наше општине откриће нам Лазар Марковић, археолог.

четвртак, 4. јул 2024.

Одржана промоција књиге "Мемоари Јелице Беловић Бернаџиковске"

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
ГЛАВНА 182, Рума
четвртак 4. јули 2024

Одржана промоција књиге
"Мемоари Јелице Беловић Бернаџиковске"

У прелепом амбијенту лапидаријума Завичајног музеја Рума, у сарадњи са Универзитетом у Сарајеву – Институтом за хисторију и Хисторијским архивом Сарајево, одржана промоција књиге "Мемоари Јелице Беловић Бернаџиковске". У улози говорника нашли су се један од уредника мемоара – Енес С. Омеровић, рецензенти др Соња М. Дујмовић и др Аида Личина-Рамић, као и Ђорђе Бошковић, музејски саветник.
Румљани су имали привилегију да чују фасцинантну причу о животу једне изузетно интересантне и интелигентне жене. Јелица Беловић Бернаџиковска била је несвакидашња жена свог времена – свестрана, интелигентна и образована.
Промоција је својом интригантношћу држала пажњу публике, омогућавајући сваком слушаоцу да делове из Јелициног живота замишља као сцене из документарног филма. Мемоари који су нам представљени су непроцењив историјски извор, обогаћујући нас сазнањима о друштву и догађајима тог доба.
Велико хвала уреднику и рецензентима на гостовању и представљању књиге. Надамо се да ћемо и у будућности имати прилику да откривамо овако занимљиве личности које су биле део историје нашег града.











среда, 3. јул 2024.

Промоција књиге МЕМОАРИ Јелице Беловић-Бернаџиковске

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМАГЛАВНА 182, Рума
четвртак 4. јули 2024. 19 часова
улаз слободан

Промоција књиге 
МЕМОАРИ 
Јелице Беловић-Бернаџиковске

Завичајни музеј Рума у сарадњи са Универзитетом у Сарајеву – Институтом за хисторију и Хисторијским архивом Сарајево Вас позива на промоцију књиге „Мемоари Јелице Беловић-Бернаџиковске“. Уредници мемоара су: Енес С. Омеровић и Томас Јацек Лис.

Промоција ће бити одржана у четвртак, 4. јула 2024. године у 19 часова.
На промоцији ће говорити један од уредника Мемоара – Енес С. Омеровић, рецензенти др Соња М. Дујмовић и др Аида Личина-Рамић, као и Ђорђе Бошковић, музејски саветник.

Јелица Беловић-Бернаџиковска (1870-1946) била је изузетна жена свог времена, остављајући трагове као учитељица, педагошка радница, научница, књижевница, етнографкиња, новинарка, уредница, али и као кћерка, сестра, супруга и мајка. Залагала се за права жена и активно учествовала у бројним иницијативама за побољшање њиховог положаја у друштву. Говорила је, писала, преводила и објављивала на десетак језика. Под својим именом или псеудонимима објавила је 50-ак књига и најмање 2.200 чланака у више од 90 периодичних публикација на јужнословенском простору и 15-ак у Европи.
Њени мемоари хронолошки описују њен живот од рођења до 1909. године, пружајући драгоцени увид у друштво и време у којем је живела.

Посебно значајан део њеног живота био је период проведен у Руми, на почетку њене учитељске каријере. Од октобра 1890. до фебруара 1893. године, Јелица је радила у Нижој пучкој школи у Руми. Поред редовног рада у школи, држала је приватне часове клавира и немачког језика. У Руми је први пут била и награђена и кажњена због свог рада, ту се први пут заљубила, а у то време је поред педагошког рада почела да се бави и писањем.

Током 1892. године, Јелица је почела да објављује прве педагошке и књижевне прилоге у загребачком часопису „Хрватски учитељ“, чиме је скренула пажњу утицајних личности тог времена. Ово јој је убрзо донело унапређење и учитељско место у родном Осијеку. У својим мемоарима, Јелица детаљно описује те прве професионалне кораке у Руми, дајући сјајну слику друштва и друштвених кретања у нашем граду у том периоду.

уторак, 2. јул 2024.

Отворена изложба Стефана Ковачића

ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ РУМА
ГЛАВНА 182, Рума
уторак 2. јули 2024.

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА 
СТЕФАНА КОВАЧИЋА

У сали Миливоја Николајевића, након две године колико је трајала обнова зграде музеја, отворена прва уметничка изложба у новом руху. Млади уметник Стефан Ковачић представио је своја дела, која су пленила пажњу публике.
Публику је срдачно поздравио Урош Николић, директор Завичајног музеја Рума, потом је о изложби говорила Марија Вукајловић, историчарка уметности. Публици се обратио и уметник, који је представио своја дела и свечано отворио изложбу. Вечерас смо сви заједно уживали у правој магији уметности.
Изложба ће бити отворена до 16. јула, те Вас позивамо да је посетите и уживате у стваралаштву Стефана Ковачића.